امورثبت برند و علامت

(برند نام یا نمادی است که سازمان آن را با هدف ارزش‌آفرینی برای محصولات خود مورد استفاده قرار می‌دهد)

برند، نام تجاری و علامت تجاری عبارت از اصطلاح، نشانه، نماد، طرح یا ترکیبی از اینها می باشد. نام و علامت تجاری به منظور شناساندن محصولات یا خدمات شرکت ها از یکدیگر کاربرد دارد. برند در عین حال که یک واژه خاص می باشد و چیزی بیش از یک کلمه نیست اما وجه تمایز با دیگر شرکتهای رقیب می باشد.به طور کلی نام تجاری باید دارای شرایط زیر باشد:

  • بیانگر کیفیت و امتیازات محصول باشد.
  • تلفظ آسان داشته باشد. حد المکان کوتاه باشد.
  • متمایز و مشخص باشد.
  • ترجمه آن به زبان انگلیسی آسان باشد.
  • باید بتوان آن را ثبت کرد و تحت حمایت قانونی قرار داد.

(کلیه کارهای ثبت برند و طرح صنعتی از طرف وکلای پایه یک دادگستری صورت می پذیرد)

 گام اول : انتخاب نام برند

ابتدا لازم است که برای انتخاب نام برند چند نکته مهم را در نظر گرفت. اول اینکه اسامی مشهور را نمی توان ثبت کرد. در ضمن اگر نام انتخابی با نام برند دیگری بیش از ۵۰% تشابه داشته باشد نیز قابل ثبت نمی باشد. البته این حالت در طبقات مربوط به مواد غذایی، آشامیدنی، سلولزی، ایمنی، لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی بیشتر اتفاق می افتد. یکی از مواردی که در ثبت برند ممنوع می باشد، استفاده از نام مناطق جغرافیایی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از رد نام، می توان از نام های مختلط و چند سیلابی برای ثبت برند در طبقه شلوغ، استفاده کرد. به طور کلی ثبت برند به شکل حقیقی یا حقوقی انجام می گیرد. و شما می توانید از یک برند هم نام فارسی آن را ثبت کنید و هم نام انگلیسی آن را. برای انتخاب نام برند شئونات اسلامی را باید حتما مد نظر داشت. اگر برند شما ثبت شده باشد ولی به شکل زیرکانه یا متقلبانه ای شبیه به یکی از برندهای مشهور باشد، این موضوع از طرف صاحبان برند قابل شناسایی می باشد و حتی اگر ثبت هم شده باشد، قابلیت ابطال یا برگشت دارند.

 گام دوم : ثبت برند

بعد از انتخاب نام برند با موازین گفته شده سپس اظهارنامه شما در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت می شود. بعد از حداقل 60 روز پس از ثبت اظهارنامه، کارشناسان اداره مالکیت صنعتی نظر نهایی خود را برای ثبت برند در ایران به آگاهی شما می رسانند. بعد از تایید نام، آگهی تقاضا برای ثبت برند در ایران صادرخواهد گردید. البته تا ۳۰ روز بعد از چاپ آگهی تقاضا می توان اعتراض کرد. اگر اعتراض نباشد آگهی دوم در روزنامه رسمی چاپ می شود و در آخر گواهی ثبت برند ۱۰ ساله صادر می شود که تحویل مالک برند می گردد.

ثبت طرح صنعتی

از نظر اين قانون‌، هرگونه تركيب خطوط يا رنگها و هرگونه شكل سه‌بعدي با خطوط‌، رنگها و يا بدون آن‌، به‌گونه‌اي كه تركيب يا شكل يك فرآورده صنعتي يا محصولي از صنايع دستي را تغيير دهد، طرح صنعتي است‌. در يك طرح صنعتي تنها دسترسي به يك نتيجه فني بدون تغيير ظاهري مشمول حمايت از اين قانون نمي‌باشد.بنابراین به عنوان یک قاعده کلی ، طرح صنعتی متشکل است از:

ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک کالا

ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات ، خطوط یا رنگ های به کار رفته در یک کالا

ترکیبی از موارد فوق

طرح صنعتی در انواع گسترده ای از محصولات صنعتی و صنایع دستی به کار برده می شود. از ابزار فنی و تجهیزات پزشکی گرفته تا ساعت ها، جواهرات، کالاهای لوکس و تجملی، ابزار خانگی، وسایل الکتریکی، ماشین های سواری و از طرح های نساجی گرفته تا کالاهای تفریحی، همه می توانند مشمول طرح صنعتی باشند.

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن می دهد؟

هرگاه یک طرح صنعتی به موجب قانون به ثبت برسد مالک آن از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیرمجاز یا تقلید توسط شخص ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا در آن گنجانده شده است منع شوند. شایان ذکر است قانون و شیوه عملکرد هر کشور، حوزه اصلی حمایت از طرح های ثبت شده را معین خواهد کرد به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران در ماده 28 قانون حمایت از اختراعات، طرح های صنعتی، علائم و نام های تجارتی مصوب 1386 این حقوق را اینچنین برمی شمرد:

الف- بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد، توسط اشخاص، مشروط به موافقت مالک آن است.

ب- بهره برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارت است از : ساخت، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی.

ج- مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب) این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتا موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد در دادگاه اقامه دعوی نماید

ماده 74 آئین‌نامه: در صورتي كه متقاضي طبق ماده 9 قانون، درخواست حق تقدم كرده باشد، هنگام تقاضاي ثبت طرح صنعتي، بايد درخواست خود را كه حاكي از اين حق باشد، به مرجع ثبت تسليم نمايد. اين درخواست بايد مشتمل بر نكات زير باشد:

1- تاريخ و شماره اظهارنامه اصلي؛

2- طبقه‌بندي بين‌المللي مرتبط با اظهارنامه اصلي؛

3- كشور يا كشورهايي كه اظهارنامه اصلي در آنجا تسليم شده است و چنانچه اظهارنامه منطقه‌اي يا بين‌المللي مبناي حق تقدم باشد، ذكر مأخذ آن.

*تمامی مدارکی که در خارج از ایران آماده میگردد میبایست توسط وزارت امور خارجه و فرمانداری شهر مقیم و سفارت جمهوری اسلامی ایران تایید گردند .*

-ثبت طرح از “طریق پیشنهاد موضوع جدید”

در صورتی که طرح مورد نظر شما در قسمت موضوعات تعیین اولویت شده وجود نداشت و یا شما دارای طرحی جدید بودید می توانید پس از ورود به زبانه سرمایه گذاری و بخش صدور جواز تأسیس ، این بار لینک پیشنهاد موضوع جدید را کلیک نمایید.

پس از ورود به این قسمت وارد کردن عنوان طرح می بایست اقدام به انتخاب محصول مورد نظر خود در بخش مربوط نمایید.

مزایای ثبت علائم تجاری

-تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.

-شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.

-ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.

-اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.

-جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.

-ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند

-شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند

-ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.

تعیین اولویت موضوع

در مورد طرحهایی که در بخش ۵ گام در صدور جواز ثبت شده اند (موضوعات تعیین اولویت شده ) متقاضی باید به اداره صنایع استان مربوط که درسیستم ثبت کرده است مراجعه و جواز واحد خود را دریافت نماید. همچنین طرحهایی که در فرم ۴ گام ثبت شده اند و برای آنها اولویتی مشخص نگردیده است، بر اساس اولویت های سرمایه گذاری و موضوعات اولویت دار، بررسی شده و اولویت آنها تعیین می گردد.برای آگاهی از اولویت تعیین شده برای طرح پیشنهادی خود در فرم ۵ گام در قسمت مربوطه زیر وارد شوید..